Klobouky Tonak Sdílko

První dva týdny a každý den jinak. Sdílko.

Posted on Posted in Nezařazené

„Dneska už je tu zase něco jiného“ je teď nejčastější věta, kterou zaslechnete od kolemjdoucích v centru Kopřivnice. První dny rozpačitého pokukování, zkoumání a častých dotazů se Sdílko dostalo do fáze, kdy se stejné tváře cíleně vracejí obhlédnout nové expozice. Jasně rozeznáváme místní od turistů, které do centra z Technického muzea vyslala zvědavost a nadšeně si fotí to, co jim zrovna Sdílko nabízí.

Protože jsme už právě v půlce pobytu Sdílka na asfaltu pěší zóny v Kopřivnici, je načase, poohlédnout se za uplynulými dny.

mlock-concept koloběžky ZP Sdílko Eat it Sdílko Sedees chytra zidle Sdílko

První týden byl určen především dětem. Sdílko zahájila kolekce nábytku MALÝ a velký mlock-concept. Děti a dospělí se projeli na koloběžkách ZP z Brušperka. Fronta se tvořila nejen při čekání na volnou koloběžku, ale i v kontejneru, ve kterém se kolemjdoucí radili, měřili a vážili, zkrátka vyhodnocovali svůj životní styl spolu s Eat it. Nejen děti, ale především jejich rodiče testovali chytré rostoucí židle Sedees, které k nám dorazily i s majiteli až z Jihlavy. A celý týden zakončila třídenní hračková expozice se všemi náležitostmi dětského koutku. Nafukovací Fatra hračky byly podrobeny několikeré zátěži hopsajících dětí a Sdílkem se ozývalo pískání hraček a jásot dětí. Zároveň se podařilo uspořádat hned 4x loutkové představení s úžasnými divadélky a loutkami Gerlich Odry. Nejen, to, stavěli jsme i hrady z barevných dřevěných kostek a spolu s dětmi si užívali improvizovaný dětský koutek, který nám na 3 dny ve městě vznikl. Na místě i v dalších dnech zůstal oblíbený nafukovací slon, dokud zcela nepodlehl žáru slunce a útokům dětí.

hračky Fatra Sdílko Hračky Fatra Sdílko Gerlich Odry Sdílko dětský koutek Sdílko loutkové divadlo Sdílko a Gerlich Odry Sdílko a loutkové divadlo loutkové divadlo v Kopřivnici

V pátek 31.7. v podvečer měli kolemjdoucí opět o zážitek postaráno. Ve skleněném expozičním kontejneru se pomalu, ale s precizností rýsovala svatební expozice Salonu Luxury a že bylo na co koukat se každý mohl přesvědčit po celý víkend. V sobotu se totiž přidala i cukrářka Gabriela a se svými Štramberskými dorty (znáte ten ušatý?:-) lákala oči a chutě návštěvníků. Celou expozici, která se stala prvním svatebním veletrhem v Kopřivnici, doplnil svatební vůz od Eso Taxi s květinový srdcem od Helis květiny. Návštěvnice, která ráno přiběhla rychlou jistou chůzí nám udělala radost pochvalou celého projektu sdílencýh kontejnerů. „Já jsem celý den v práci a všimla jsem si toho až včera večer na procházce se psem. To je opravdu nádhera!“

Salon Luxury Sdílko Štramberské dorty Sdílko květiny Helis Sdílko Salon Luxury

V pondělí se vystřídaly náplně. Nabízel se čaj a smoothie z čajovny Mandala, hrálo se na bubínky a v horkém letním dni se lidé chodili schovat do stínu a příjemně profukujícího zázemí kontejnerů. U srdíčka zahřála sbírka organizace Dobrotety (nejen) pro novojičínskou porodnici. Shromáždilo se kojenecké oblečení, pleny, ubrousky, finanční příspěvky. Zapojila se spousta šikovných kopřivnických tvůrkyň, ale také Lékárna v centru a především Erika, majitelka obchodu kocarek.cz. Děkujeme za podporu a Dobrotetám přejeme, aby jim pomoc přinášela ještě více radosti.

IMG_1432 Dobrotety Sdílko Loodesign odekoruj si hrníček ve Sdílku Loodesign Sdílko

A týden pokračuje ve znamení designu. Přes 30 porcelánových hrníčků, mističek a kalíšků si mohli libvolně odekorovat především děti s rodiči v expozici Loodesign. K vidění i zakoupení byly autorské porcelánové kolekce či šperky. V pátek Lucie Ostráková svou expozici ještě doplnila a především dovezla vypálené hrníčky svým autorům a autorkám nazpět. Ve středu týdne jsme se zaměřili na módu. „Jé, klobouky, ty jsou nádherné?“ častý komentář návštěvníků stánku Tonak. Kdo se nestyděl, vyzkoušel si několik druhů klobouků a mohl se s nimi dokonce vyfotit ve stylovém kabrioletu Tatra 11 zapůjčeného Technickým muzeem, což kvitovali nejen turisté, hledající atrakci k focení. Především dámy všech věkových kategorií tiše plesaly a rozkvetly v modelech Lady Vyvialové. Návrhářka z Příbora prezentovala nejen svou novou kolekci, která uspěla v Berlíně, ale také bondtrika (s klasickým trikem však nemají nic společného), která jsou určena zejména maminkách a jsou nositelem jasné zprávy: Sem patří mé dítě.

Klobouky Tonak Sdílko Klobouky Tonak Sdílko Lada Vyvialová Sdílko Lada Vyvialová Sdílko

A protože děti jsou našimi pokračovateli a je naší povinností je maximálně podporovat, rozvíjet a motivovat, určili jsme právě mladým výtvarným talentů multimediální třídy ZUŠ Zdeňka Buriana závěr týdne. Výstava jejich děl zastavuje cyklisty na kolech. Přiznejme si totiž, kdo z nás navštěvuje galerie? Kdo z nás zná tvorbu místních a českých umělců, designérů, šikovných tvůrců?

expozice ZUŠ Zd. Buriana Sdílko

Kam všechny talenty mizí? Potkáme je ještě někdy? A potkáme je v našem městě? Zůstanou nebo se rozhodnout žít jinde? Můžeme to ovlivnit?