Milan Rusnák

Po měsících příprav se v Kopřivnici otevřelo Sdílko.

Posted on Posted in Nezařazené

Ani silná letní bouřka nezhatila v pátek 24.7.2015 opening projektu Sdílko v Kopřivnici.

Sdílko opening Sdílko

Organizátoři po třech měsících příprav otevřeli Sdílko. 2 designové kontejnery od Koma Modular budou až do 24.8.2015 plnit funkci  popup expozice a popup shopu na pěší zóně v Kopřivnici. „ Projekt oživí centrum města a nabídne zpestření každodenního života ve městě. Zároveň přiblíží lidem (nejen) regionální značky, designery, tvůrce, architekty a netradiční služby.“, představuje projekt sdílených kontejnerů jeho iniciátorka Štěpánka Vontrobová.

Oba kontejnery zahalené v černé folii dorazily do Kopřivnice za asistence policejní hlídky a televizních kamer ve čtvrtek večer. Působilo to vskutku monumentálně. Jeden z modulů byl v pátek opatřen prosklenou stěnou, na střeše druhého modulu vyrostla off grid fotovoltaická elektrárna, která bude pro Sdílko vyrábět elektřinu ze slunce.

Milan Rusnák mlock concept Tomáš Kadeřábek

Během odpoledne byla nainstalována první expozice. Nese název „MALÝ velký“ a autorem je designér mlock-concept, Tomáš Kadeřábek. „MALÝ velký  je kolekce nábytku, která vychází ze životní zkušenosti. Děti jsou zrcadlem dospělých, kopírují je a učí se od nich.“, říká Tomáš Kadeřábek. V kontejneru tak během chvíle vznikl útulný pokojík s důmyslným provedením pracovních stolů a židlí doplněných o stojací lampu. „Nábytek je vyroben speciální technologií gravírování (laserování) dřevěné překližky, s níž pracuji velmi rád a to i díky přístupu výrobce, Radka Machače.“, doplňuje Tomáš Kadeřábek.

Před 18 hodinou se zvedl vítr a začaly lítat blesky. Bouřka posunula plánovaný začátek o ca půl hodinu. I přes nepřízeň počasí dorazilo asi 60 hostů a v průběhu večera se přidávali i kolemjdoucí.

Colores koloběžky ZP

Za doprovodu pozounových fanfár Milana Rusnáka bylo Sdílko slavnostně otevřeno. Příchozím představili organizátoři celý projekt a první expozici. Hosté ochutnali různé druhy skvělých tapas z restaurace Colores a také kávový cold drip z ostravské pražírny Laura Coffee.  Vyzkoušeli si hned 4 druhy koloběžek ZP z Brušperka a obdivovat mohli cabriolet Tatra 11. Kdo měl chuť, zaházel si na discgolfové koše. Nevšední večer v centru města zakončila videomappingová projekce kopřivnického start-upu Lumitrix. „Byla to jen malá ukázka toho, jak se dá oživit večerní fasáda budov. Technologické možnosti projektoru jsou téměř neomezené“, vysvětluje Tomáš Brus z Lumitrix.

Oživování měst a veřejných prostranství je velkým tématem stejně jako městská architektura. „Vzhled měst a život v nich jsou totiž vizitkou města a mohou do jisté míry ovlivnit i jeho ekonomiku, doplňuje Vontrobová.