Taneční centrum Kopřivnice Sdílko

I ve druhém poločase je Sdílko plné objevů

Posted on Posted in Nezařazené

Ani jsme se nenadáli a vstoupili jsme do druhého poločasu Sdílka – projektu sdílených kontejnerů v Kopřivnici. Na místě byl vytvořen Info Point Centra Pasivního domu, ve kterém jste našli odpověď na otázku: Může být i panelák pasivní? Zároveň se ve druhém stánku představil designový obchůdek z Nového Jičína Na Žižce. Jmenuje se podle ulice Žižkovy pan Režný musel v 10 hodin zpátky do Jičína doplnit zásoby, protože sukně jeho manželky, Radky Režné, se návštěvnicím zalíbily velice. V úterý jste se po kopřivnickém centru mohli zase projíždět na Koloběžkách ZP. Aktivita se tentokrát setkala s velkým zájmem u seniorů. Manželské páry korzovaly s úsměvem kolem kašny.

Centrum pasivního domu (2) Na Žižce Koloběžky ZP

Středeční den bylo ve městě asi nejživěji. Ani vysoké teploty neodradily kolemjdoucí, aby se zastavili v Pohankovém mlýně mlynáře Šmajstrly. Ten se zúčastnil s celou rodinou a krásnými starodávnými mlecími stroji. O kousek dál se spousta zájemců včetně kameramana České televize točila okolo stojánků s chutnými jednohubkami Věry Šťastné z obchůdku Vitalita. Krekry s pomazánkami, jahelno makové koule. A častá otázka: To se dá u Vás koupit? Jednoduchá odpověď: Suroviny ano, ale to ostatní je ve Vaší režii. Nejsme my už příliš leniví? A děti nadšeně poletovaly v Půjčovně kostýmů Kašpárek, fotily se v Cabrioletu Tatra 11 nebo jim Jana Vašicová vytvořila barvičkami roztomilé zvířecí tváře.

Pohankový mlýn Šmajstrla Půjčovna kostýmů Kašpárek Půjčovna kostýmů Kašpárek Vitalita zdravá výživa

Ve čtvrtek jsme měli jedinečnou příležitost ochutnat hned několik druhů chlazených káv od Pavla Obrátila a poznat osobně tvorbu Daniely Loubové, která si svou Zašívárnu na jeden den přenesla do centra. Polštářky, prostírání, záclonky, chňapky, zástěry, látkové košíčky – zraky přecházely, dámy utrácely. V pátek se opět expozice mění. Ateliér Kamil Mrva Architects prezentoval kopřivnické realizace, a to až do neděle. Estetika bydlení a architektury vůbec je aktuální otázkou nejen v Kopřivnici. Návštěvníci ocenili inspiraci a vysokou úroveň. Paralelně proběhla menší prodejní výstava papírenských produktů z dílny Papelote. Důmyslné bloky, zápisníky, tužky a funkční pouzdra dokázaly, že Papelote je Papírem duší i tělem.

Coffee cupping - workshop  Zašívárna  Kamil Mrva Architects Kamil Mrva Architects Papelote

V pondělí se expoziční kontejner proměnil v masážní salon pro maminky a kojence. Maternity Nurse Point s Ivonou Königovou Vás v deštivém dni příjemně zahřál. Pod stropem polétávaly originální vyřezávané hračky z autorské kolekce Tomáše Kadeřábka a důmyslné didaktické úložiště hraček baby mlock zaujalo nejednoho rodiče. Ani v úterý není počasí příliš letní, ale až z Děčína dorazila pozitivně naladěná Kamila Jahodová se svou oděvní značkou Fraise. Zůstala dva dny a nejvíce se líbily sukně, „nasrávačky“, halenky a overaly.

Maternity Nurse Point Maternity Nurse Point (2) Fraise

Od úterý do čtvrtku patří prostor tradičnímu českému výrobci ohýbaného nábytku. Ton představil kolekci židlí Merano a doplnil o masivní houpačku pro kolemjdoucí. Jak málo stačí k oživení života ve městě? Taškomilcům a kabelkomilcům se ve Sdílku zalíbilo v závěru pracovního týdne. Diana se svou značkou Diada Handmade překvapila originálními plstěnými kabelkami a eko plátěnými taškami.

Ton (4) Ton Diada Handmade

Kopřivnice je městem automobilů, ale na kolech se tady jezdí možná ještě více. Není tedy náhoda, že poslední expozice patřila právě místním výrobcům cyklistických kol: Bike Fun International. Návštěvníci obdivovali značky jako Rockmachine nebo Superior, ale zaujalo i Frappe – city bike s nákupním košíčkem. Mnozí  kolemjdoucí byli příjemně překvapeni, že Bike Fun působí právě v Kopřivnici, a to již 10 let. Zaujala i nabídka práce.

Bike Fun International (4) Bike Fun International (5)

Celodenní sobotní program měla v režii Purpura, občanské sdružení s aktivitami pro podporu rodičů autistických dětí a netradičních uměleckých aktivit Umělci čistého srdce a Galerie Galaxie. Dopolední blok muzikoterapeutického bubnování s Naďou Smazovou oživil příjemně ospalé sobotní ráno. Děti měly možnost testovat didaktické aplikace na iPadech.

Muzikoterapeutické bubnování Purpura Purpura (2) Purpura (5) Purpura - Vzkazy pro Lucku, vzkazy pro svět

V 17 hodin vypukl závěrečný event působivým vystoupením Tanečního centra Kopřivnice. Event nesl název Balíme Sdílko a jsme město na kolech. Právě symbolicky na kolech, odrážedlech, ale i s kočárky nebo na vozíčku pro handicapované jste si mohli vyzkoušet překážkovou trasu přímo na pěší zóně. A fungovalo to krásně.

Taneční centrum Kopřivnice Sdílko Taneční centrum Kopřivnice ve Sdílku Sdílko Město na kolech  Sdílko a Samo Ber si bar   4 týdny Sdílka na fotkách

Úspěšně jsme otestovali fungování Samo-Ber-Si-Baru (bar bez obsluhy, věříme Vám naplno) a nakrojili dort s první svíčkou od Elen Dufkové. Byl vynikající a protože Sdílko je o Sdílení, i dort jsme Sdíleli, ať už s pozvanými nebo kolemjdoucími hosty.

Zapálíme příští rok svíčky dvě? Možná ano a možná ve větším. Přidáte se?